Uptown Planners is the only legally recognized community planning group (advisory board) to the City of San Diego regarding land use, development, and discretionary projects in Uptown. Uptown is an area which includes the neighborhoods of Bankers Hill/Park West, Five Points/Middletown, Mission Hills, the Medical Complex, Hillcrest, and University Heights.

Our board meetings provide an organized forum for dialogue on these planning issues and projects and are typically scheduled the 1st Tuesday of the month (except January and July).

Meeting topics may originate from City of San Diego staff, residents, business owners, or project applicants who seek input from the board and community as part of the permitting process.


2019 Board

OFFICERS

CHAIR
Soheil Nakhshab
First term expires 2020; appointed to the board March 2016

VICE CHAIR
Michael Brennan
Second term expires 2023; elected to the board March 2015

SECRETARY
Zach Bunshaft
First term expires 2023; elected to the board March 2019

TREASURER
Roy Dahl
Second term expires 2020; appointed to the board September 2015


City of San Diego Planning Department Representative to Uptown:

Michael Prinz
San Diego Planning Department
202 C Street
San Diego, CA  92101
Phone: 619-533-5931
Email:  MPrinz@sandiego.gov


Uptown Planners representatives to area committees:

Balboa Park CommitteeDon Liddell
Community Planning CommitteeSoheil Nakhshab


FORMER BOARD MEMBER LISTS

2018 Board

BOARD MEMBERS

Stephen Cline
First term expires 2023; elected to the board March 2019

Bob Daniel
Second term expires 2022; appointed to board March 2018

Clint Daniels
First term expires 2023; elected to the board March 2019

Bill Ellig
First term expires 2020; elected to the board March 2016

Gail Friedt
First term expires 2023; elected to the board March 2019

Tim Gahagan
First term expires 2020; elected to the board March 2016

Amie Hayes
First term expires 2020; elected to the board March 2016

Matt Medeiros
First term expires 2023; elected to the board March 2019

Brer Marsh
First term expires 2023; elected to the board March 2019

Tom Mullaney
First term expires 2022; elected to the board March 2018

Stuart McGraw
First term expires 2020; appointed to the board November 2017

Dennis Seisun
First term expires 2020; appointed to the board April 2018

Bill Smith
First term expires 2022; elected to the board March 2018